IMDbFacebookTwitter

News


WHAT TO WATCH THIS WEEK!

Paddington

Sat 25th March, Film4, 1pm

Clare Awdry – 1st AD (Additional Photography)

Vince McGahon – A Cam & Steadicam Operator

Paul Schwartz – 2nd Unit Sound Mixer

Mark Trend – Animatics Editor

Dan Barrow – VFX Consultant

Sarah Tulloch – VFX PM

Nvizible - VFX

 

The Best Exotic Marigold Hotel

Sat 25th March, Channel 4, 8pm

Al Rae – B Camera & Steadicam Operator

 

Prometheus

Sat 25th March, E4, 9pm

Rob Inch – Stunt Coordinator

Richard Frazer – Digital Artist (MPC)

Simon Scott – Animation Editor

 

100 Streets

Sat 25th March, Sky Premiere, 9.45pm

Danny Bishop – B Camera & Steadicam Operator

Colin Chapman – Supervising Sound Editor

Steven Worsley – Assembly Editor

 

Robin Hood

Sat 25th March, Channel 4, 10.25pm

Tony Dawe – Sound Mixer

Rob Inch – Assistant Stunt Coordinator / 2nd Unit Stunt Coordinator

John Mooney – Sound Mixer

Julian Morson – Camera Operator & Steadicam (2nd Unit)

 

Albatross

Sun 26th March, BBC2, 2.15am

Jan Jonaeus – DoP

 

Vera – Series IV

Sun 26th March, ITV, 8pm

Ilana Garrard – Steadicam (Dailies)

  

Iron Man Three

Sun 26th March, BBC1, 10.30pm

Phil Eldridge – VFX Editor

 

Clique – Series I

Sun 26th March, BBC3

Adam Trotman – Editor

 

The Avengers: Age Of Ultron

Sun 26th March, Netflix

Julian Morson – A Camera & Steadicam Operator

Tom Hannibal – Assistant VFX Editor

Phil Eldridge – VFX Editor

 

Broadchurch – Series III

Mon 27th March, ITV, 9pm

Dan Gage – Assembly Editor (Block 4)

 

Gladiator

Wed 29th March, More4, 9pm

Rodrigo Gutierrez – A Cam Operator

 

High-Rise 

Wed 29th March, Film4, 9pm

Sian Wilson – Key Hair & Make-Up

 

Miss You Already

Wed 29th March, Netflix

Michael Constable – Line Producer

Mark Fenn – 1st AD

 

Emerald City – Series I

Wed 29th March, 5 Star, 9pm

Chris Barwell - Editor

Simon Hawken - DoP (2nd Unit) / Main Unit Camera Operator (Dailies)  

Fabrizio Sciarra - Camera & Steadicam Operator

Ben Wilson - Assistant Editor

  

Prime Suspect 1973 – Series I  

Thurs 30th Mar, ITV, 9pm

James Bain – Sound Recordist

Fraser Barber – Sound Recordist

 

 The Last Kingdom – Series II

Thurs 30th Mar, BBC2, 9pm

Steve Peckover – Sound Recordist (2nd Unit – Dailies)

Paul Schwartz – Sound Recordist

 

Fortitude – Series II

Thurs 30th Mar, Sky Atlantic, 9pm

Vince McGahon – B Cam & Steadicam Operator

Mary-Jane Reyner – Costume Designer

Joe Sawyer – Editor (2 Eps)

Sam Williams – Editor (4 Eps)

Marvyn Marques – Costume Trainee

Lola Post Production – VFX

 

Stan Lee’s Lucky Man – Series II

Fri 31st March, Sky1, 9pm

James Bain – Sound Recordist

Matthew Hanson – 1st AD (2 blocks)

Fabrizio Sciarra – A Cam & Steadicam Operator

Julian Zarzoso-Lowe – Camera Trainee

 

Decline And Fall

Fri 31st March, BBC1, 9pm

Yves Barre – Costume Designer

 

Pirates Of The Caribbean: On Stranger Tides

Fri 31st March, BBC1, 10.35pm

Emma Friend – Underwater 2nd AC

Simon Scott – Animation Editor






24 March 2017

SHARE