Chris Maxwell GBCT Focus Puller

SHETLAND

Series VII

1st AC
6x60'

BBC Studios
ITV

Dir: Fiona Walton
Dir: Louis Paxton
DoP: Alfie Biddle
DoP: Simon Walton

GIRL

1st AC
Feature Film

Barry Crerar Productions

Dir: Adura Onashile
DoP: Tasha Back

THE PRINCESS SWITCH III

1st AC
Feature Film

Netflix

Dir: Mike Rohl
DoP: Fernando Argüelles AEC, ASC

THE RIG

1st AC
Camera Operating Dailies
6x60'

Wild Mercury Productions
Amazon

Dir: John Strickland
DoP: John Lee BSC

A CASTLE FOR CHRISTMAS

1st AC
Feature Film

Fortress Productions
Netflix

Dir: Mary Lambert
DoP: Mick Coulter BSC

OUTLANDER

Series I - V

1st AC
13x60'

Left Bank Pictures
Starz

Dir: Jamie Payne
Dir: Anna Forester
Dir: Ben Bolt
Dir: Matt Roberts
Dir: Metin Husseyin
DoP: Neville Kidd
DoP: Stijn Van Der Veken ASC, SBC
DoP: Martiin Fuhrer BSC
DoP: Stephen McNutt ASC, CSC
DoP: Simon Vickery
DoP: Ali Walker

THE BAY

Series II

1st AC, B Camera
6x60'

Tall Story Pictures
ITV

Dir: Rob Quinn
DoP: Ryan Kernaghan

DEADWATER FELL

1st AC, B Camera
4x60'

Kudos Film & Television
Channel 4

Dir: Lynsey Miller
DoP: Neus Ollé BSC, AEC

THE PRINCESS SWITCH II: SWITCHED AGAIN

1st AC, B Camera
Feature Film

Netflix

Dir: Mike Rohl
DoP: Fernando Argüelles AEC, ASC

BEE GEES DOCUMENTARY

1st AC
Feature Film

Bird Flight Films

Dir: Frank Marshall
DoP: Luca Ciuti

BLANK

1st AC
Feature Film

Templeheart Films

Dir: Natalie Kennedy
DoP: James Oldham

ONLY YOU

1st AC
Feature Film

The Bureau

Dir: Harry Wootliff
DoP: Shabier Kirchner

T2 TRAINSPOTTING

2nd AC
Feature Film

DNA Films

Dir: Danny Boyle
DoP: Anthony Dod Mantle ASC, BSC, DFF

THE ETRUSCAN SMILE

2nd AC
Feature Film

Po Valley Productions

Dir: Oded Binnun
DoP: Javier Aguirresarobe ASC, AEC

SUNSHINE ON LEITH

2nd AC
Feature Film

DNA Films

Dir: Dexter Fletcher
DoP: George Richmond

TRUST ME

Season II

1st AC
4x60'

Red Production Company
BBC One

Dir: John Alexander
DoP: Ian Moss

CLIQUE

Series II

1st AC, B Camera
6x45'

BBC Studios
BBC Three

Dir: Robert McKillop
DoP: Annika Summerson

THE A LIST

Series I

1st AC
Dailies

Kindle Entertainment
BBC One
Netflix

Dir: Pat Harkins
DoP: Alan Wright

THE CRY

1st AC
4x60'

Synchronicity Films
BBC One

Dir: Glendyn Ivin
DoP: Sam Chiplin

TWO DOORS DOWN

Series III

1st AC, C Camera
6x60'

BBC Studios
BBC Two

Dir: Sasha Ransome
DoP: Sarah Bartles-Smith

THE PACT

1st AC, B Camera
Single Drama

BBC Studios
BBC Two

Dir: Tony Dow
DoP: John Rhodes

THE ATHENA

1st AC, B Camera
26x30'

Bryncoed Productions
Sky One

Dir: Isabelle Sieb
DoP: Cinders Forshaw BSC

SHETLAND

Series IV

1st AC, Dailies

ITV Studios
ITV

Dir: Rebecca Gatward
DoP: Mick Coulter BSC

SAFE HOUSE

1st AC, Dailies

Eleventh Hour Films
ITV

Dir: Marc Evans
Dir: Chris Forster
DoP: Mark Milsome
DoP: Jan Jonaeus

MI HIGH

1st AC, B Camera

Kudos Film & Television
BBC One

Dir: Adrian Mead
DoP: George Geddes
DoP: Simon Vickery

WATERLOO ROAD

1st AC, B Camera Dailies

Shed Productions
BBC One

Dir: Steve Brett
DoP: Oliver Cheesman

OUTLANDER (Season V Promo)

Left Bank Pictures
Starz

Dir: The Joelsons
DoP: The Joelsons

N PEAL CASHMERE

Time Will Tell Films

Dir: Amir Saeidiani
DoP: Chris Ewers

EE

Saatchi and Saatchi

Dir: Richard Hunter
DoP: Tom Turley

MANGO

LS Productions

Dir: Glen Lurchford
DoP: Jack Webb

ALDI

Hello Love

Dir: David Hartley
DoP: Malte Rosenfel

NATIONAL LOTTERY

Jungle Creations

Dir: Ben Falk
DoP: Tom Turley

LAND ROVER

Spark 44

Dir: Rory McKellor
DoP: Paul O'Callaghan

N.PEAL CASHMERE

Time Will Tell Films

Dir: Amir Saeidiani
DoP: Chris Ewers

KIA

LS Productions

Dir: Ben Falk
DoP: Tom Turley

JONNIE WALKER

Smuggler Films

Dir: Ben Tricklebank
DoP: Adam Richards

SCOTRAIL

MTP

Dir: Martin Wedderburn
DoP: DuncanTelford

GLENLIVET

LS Productions

Dir: Joe Roberts
DoP: Tom Turley

CALEDONIAN MACBRAYNE

MTP

Dir: Charlie Thorne
DoP: Nick Morris

BAILLE GIFFORD

Freak Films

Dir: Hamish Allison
DoP: Ossie Mclean

KALEIDOSCOPE

Plum Films

Dir: Beverley Fortnum
DoP: Paul MacKay

DIGBY BROWN

STV

Dir: Oscar Samson
DoP: David Liddell