Dearbhaile Collins Camera Trainee

DRIVER WITH FULL CLEAN LICENCE.
CAMERA EXPERIENCE: ARRICAM ST, LT, ARRI SR3, Alexa, Alexa Mini, Mini LF, 35, Amira, Sony Venice, Venice 2, FX3, Red Raptor, Black Magic Pocket, Serv Pro. FILM EXPERIENCE: 16mm & 35mm.

THE FRANCHISE

B Camera Trainee

8x30'

Neal Street
HBO

DoP: Eben Bolter ASC BSC
1st AC: Ryan Parkins
1st AC: AJ Golesworthy
2nd AC Emin Atilgan
2nd AC: is Ky Brasey

THE DIPLOMAT

A Camera Trainee, Dailies

Season II
8x60' / Dailies

Netflix

DoP: Philip Blaubach
1st AC: Elhein De Wet
2nd AC: Drew Marsden

HAMLET

A & B Camera Trainee, Dailies

Feature Film

Left Handed Films
Netflix

DoP: Stuart Bentley BSC
1st AC, A Camera: Adam Conlon
1st AC, B Camera: Piotrek Perlinski
2nd AC, A Camera: Nathan Lloyd
2nd AC, B Camera: Ania Bahadrian

MR BIGSTUFF

Camera Trainee

6x30'

Water & Power Productions
Sky

DOP: Sarah Bartles-Smith
1st AC: Dan Lemon
1st AC: Ben Plant
2nd AC: Chai Rolfe
2nd AC: Bulman Arshehit

PILGRIM

Camera Trainee, Dailies

Season II
12x60' / Dailies

Lucasfilm
E&E Industries
Disney+

DoP: Iain Struthers
1st AC: Ben Adefarasin
1st AC: Johnny Wright
2nd AC:Giles Taylor
2nd AC: Ryan Bessin

THE VEIL

Camera Trainee, 2nd Unit Dailies

6x60' / Dailies

Disney
FX

DoP: Andrew Boulter
1st AC: Mark Sneddo
2nd AC: Jackie Read

SILO

Camera Trainee, Dailies

Season II
6x60' / Dailies

AMC Studios
Apple TV+

DoP: Baz Irvine BSC ISC
1st AC: Tom Lane
1st AC: Pete Lowden
1st AC: Aurel Wunderer
2nd AC: Molly Burcham
2nd AC: Kelly Smith
2nd AC: Andy Jones

CALL THE MIDWIFE

B Camera Trainee, Dailies

Season XIII
10x60' / Dailies

Neal Street
BBC One

DoP: Toby Moore
1st AC: Hilda Sealy
1st AC: Mark Sneddon
2nd AC: Domingo Simon
2nd AC: Kelly Smith

THE CROWN

B Camera Trainee, Block 5

Season XI
10X60'

Left Bank Pictures
Netflix

DoP: Adriano Goldman
1st AC: Gordon Seagrove
1st AC: Jonathan Tubb
2nd AC: Ryan Adams
2nd AC: Max Goldman

THE CROWN

Camera Trainee, Block 4 Dailies

Season XI
10x60' / Dailies

Left Bank Pictures
Netflix

DoP: Rasmus Videbaek
1st AC: Gordon Seagrove
1st AC: Kriss Dalimore
2nd AC: Ryan Adams
2nd AC: Lauren Hyslop

ONE LIFE

A Camera Trainee

Feature Film

See Saw Films

DoP: Zac Nicholson BSC
1st AC: Ben Brown
1st AC: Ali Youssef
2nd AC: Will Gething
2nd AC: Marcello Inanucci

STANGERS

Camera Trainee

35mm Film

Blueprint Pictures

DoP: Jamie Ramsay SASC
1st AC: Nathan Mann
1st AC: Jason Wingrove
2nd AC: Roland Philips GBCT

CALL THE MIDWIFE

Camera Trainee, Dailies

Season XII
8x60' / Dailies

Neal Street
BBC One

DoP: Gareth Hughes
1st AC: Hilda Sealy
1st AC: Dan Lemon
2nd AC: Bii Chau
2nd AC: Harry Nash

LIFT

Camera Trainee / Splinter Unit, Additional Photography

Feature Film

6th & Idaho Productions
Netflix

DoP: Steven Hall
1st AC: Alex Findlayson
2nd AC: Francesca Catalano

THE GREAT ESCAPER

Camera Trainee, Dailies

Feature Film

Ecosse Films
BBC Films

DoP: Christopher Ross BSC
1st AC: Joseph Mastrangelo
2nd AC: Adam McKinnon

HISTORY OF A PLEASURE SEEKER

Camera Trainee, Dailies

Pilot

Hat Trick Productions
Hulu

DoP: Christian Datum
DoP: Tobias Datum
1st AC: Isti Djuroska
1st AC: Nick Thurby
1st AC: Iwan Reynolds
2nd AC: Lucas Black
2nd AC: Joshua Davies
2nd AC: Harry Nash

STYX & STONES

2nd AC

Short Film

LAMDA Films

DoP: Andrew Berekdar
1st AC: Laura Flack
2nd AC: Dearbhaile Collins

NINE FOR A KISS

Camera Trainee

Short Film

Nine for a Kiss

DoP: Helena Gonzales
1st AC: Santiago Monroy
2nd AC: Lluc Mestre

IRLAND COUNTY BY COUNTY

Camera Dpt Runner

Create TV

DoP: Kevin Cantrell

DHL

Camera Trainee

DoP: Rik Burnell
1st AC: Sam Rawlings
2nd AC: Jenny John Chaun

AMON AMARTH - PYBITO

Camera Trainee

DoP: Howard Mills
1st AC: Rob Stanton