Jake Phillips Camera Trainee

DRIVER WITH FULL CLEAN LICENCE.
CAMERA EXPERIENCE: ARRI Alexa + Mini LF, ARRI Amira, ARRIFLEX SR3A 16mm, Sony Venice, Sony R7, Black Magic URSA Mini 4K, BMPCC 4K, RED Gemini 4K, Bolex 16mm Canon DSLRs
FILM EXPERIENCE: Familiarity with 16mm
Prince William BAFTA Bursary 2023 and MYP Graduate

INDUSTRY

B Camera Trainee & 2nd AC Step Up Days

Season III
8x60'

Bad Wolf
BBC One
HBO

DoP: Federico Cesca
1st AC: Ben Mitchell
1st AC: Leon Willis
2nd AC: Scott Waller
2nd AC: Sophie Hardcastle
2nd AC: Elesha Pederson

THE KITCHEN

B Camera Trainee (2nd AC Step Up Days on C Camera)

Feature Film

DMC Films
Film 4

DoP: Wyatt Garfield
1st AC: Edward Tucker
2nd AC: Pete Hodges
2nd AC: Lily Taylor
2nd AC: Alison Martin

BENCHWARMERS

Loader

Short Film

Fully Focused Productions

DoP: Domizia Salusest
1st AC: Addy Sekhon

WAITING

Loader

Short Film

Accidental Donkey Productions

DoP: Iona Greaves
1st AC: Recel Tonelada

QUEEN CHARLOTTE: A BRIDGERTON STORY

Camera Trainee, Dailies

6x60' / Dailies

Red Ribbon Productions
Netflix

DoP: Peter Berglund
1st AC: Andrew Nowley
2nd AC: Gerald Zibengwa

RICHES

A Camera Trainee, Dailies

6x30' / Dailies

Greenacre Films
Amazon

DoP: Daniel Stafford-Clark
1st AC: Leon Hoser
2nd AC: Hannah Green

ATLANTA

C Camera Trainee, Dailies

Season III
10x30' / Dailies

FX Networks
Disney+

DoP: Matt Smith
1st AC: Alice Canty
2nd AC: Ben Roberts

BLOODS

A & B Camera Trainee

Season II
6x30'

Roughcut TV
Sky One

DoP: Theo Garland
1st AC: Matt Hillier
2nd AC: Tom Reid
2nd AC: T Williams

LIFE & RHYMES

GV Camera Operator, Dailies

Season II
4x30' / Dailies

Licklemor Productions
Sky Arts

Dir: Bob Clarke
Strarring: Benjamin Zephaniah

DON'T HUG ME I'M SCARED

A & B Camera Trainee, Dailies

30' Pilot / Dailies

Blink Industries
Channel 4

DoP: Ed Tucker
DoP: Spike Morris
1st AC: Raul Menendez
2nd AC: Josh Rowe
2nd AC: Monaya Abel

KILLING EVE

B Camera Trainee, Dailies

Season IV
8x60' / Dailies

Sid Gentle Films
BBC America
AMC

DoP: Alvaro Gutierrez
1st AC: Sammy Johnson
2nd AC: Kasia Serafin

THE WITCHFINDER

Camera Trainee, Dailies

6x30' / Dallies

Baby Cow
BBC Two

DoP: Matt Wicks
1st AC: Robbie Cairns
2nd AC: Valentin Le Glaunec
2nd AC: Cassie Stone

MOOD

A Camera Trainee, Dailies

6x60' / Dailies

Bonafide Films
BBC Three

DoP: Molly Manning-Walker
1st AC: Laura Van De Hel
2nd AC: Ollie Cipres

THE CHELSEA DETECTIVE

B Camera Trainee, Dailies

Season I & II
4x90' / Dailies

Expectation TV
Acorn
AMC

DoP: Rob Kitzmann
1st AC:Jo Golding
1st AC: Matt Hillier
2nd AC: Richard Perry
2nd AC: Tom Reid

FREEGARD

B Camera Trainee, Dailies

Feature Film

The Development Partnership
Rabbit Track Pictures

DoP: Larry Smith
1st AC: Rushil Choudhary
2nd AC: Alison Martin

TRINITY

Camera Trainee

Short Film

Tilt Films

DoP: Lorena Pages
1st AC: Rushil Choudhary
1st AC: Chris Steel
2nd AC: Joe Salky

PATH TO ECSTASY

Loader

Short Film

Rosebud Films

DoP: James Ducker
1st AC: Ben Grady

STAIRWAY TO HEAVEN

1st AC

Short Film

Jonah Dali

DoP: Pete Hodges
1st AC: Jake Phillips

AVOIDANCE

Camera Trainee & 2nd AC Step Up Days

6x30'

RangaBee Productions
BBC One

DoP: Alistair Upcraft
1st AC: Robbie Cairns
2nd AC: Valentin Le Glaunec
2nd AC: Cassie Stone

WHAT'S UP TV

Camera Operator

Season XVII
7x30'

Licklemor Productions
Sky One

Dir: Yah-Wan McClelland

CALL THE MIDWIFE

B Camera Trainee, Dailies

Season XI
8x60' / Dailies

Neal Street Productions
BBC One

DoP: Mark Sneddon
1st AC: Hilda Sealy
2nd AC: Lucas Blake

STEPHEN

B Camera Trainee

3x60'

Hat Trick Productions
ITV

DoP: Aaron Reid
1st AC: Matt Hillier
2nd AC: Sammy Johnson

SHELF LIFE

Camera Trainee

Short Film

Snapper

DoP: Spike Morris
1st AC: Laura Van De Hel
2nd AC: Trey Joel Robinson

LIFE & RHYMES

Runner

Season I
4x30'

Licklemor Productions
Sky Arts

Dir: Abigail Dankwa
Strarring: Benjamin Zephaniah

BBE MUSIC

Camera Operator

Illa J & Ash Walker, Audrey Powne, Alina Bhezhinska & Toni Kofi

Black Magic Pocket Cinema 4K

Director: TK

MAMA YOUTH PROJECT / PARAMOUNT MENTO PROJECT

Camera Operator

Black Magic Pocket Cinema 4K

MAMA Youth Project
Paramount
Event Film

Director: Bob Clarke

MONCLER X BRITISH VOGUE

DIT

Commercial

Together Associates

DoP: Spike Morris
1st AC: Milo Brown

GUAP x YOUTUBE

Camera Trainee

Compulsory

DoP: Spike Morris
1st AC: Raul Menendez
2nd AC: Jean Ash

NSPCC

Camera Trainee

Craft

DoP: Nick Brown

VOLKSWAGEN

Camera Trainee

Craft

Dir: Rob Davies
DoP: Nick Brown

MY MOCHI

Camera Trainee

Agile

DoP: Spike Morris
1st AC: Milo Brown
2nd AC: Ellie Spigariol

PUMA

Video Assistant / Camera Operator

CMC 2020

Dir: Cordell Johnson

A COLD WALL AW21

Camera Trainee / Operator

Karla Otto

DoP: Spike Morris
1st AC: Kate Eccarius
2nd AC: Klára Rychtarčiková

CADBURY

Camera Trainee

Craft

DoP: Spike Morris
1st AC: Kate Eccarius
2nd AC: Klára Rychtarčiková

MCVITIES

Camera Trainee

Agile

DoP: Spike Morris
2nd AC: Klára Rychtarčiková

CARTIER PARFUM

Camera Trainee

Fuse

DoP: Louis Mackay
1st AC: Laura Van De Hel

CHELSEA FC

Camera Trainee

Pulse Films

DoP: Spike Morris
2nd AC: Mahalia John

NOVATION

Camera Trainee

Ground Work

DoP: Spike Morris
1st AC: Laura Van De Hel
2nd AC: Trey Joel Robinson

VANGUARD

Camera Trainee

Smuggler

DoP: Erik Wilson
1st AC: Laura Dinnett
2nd AC: Ky Brassey

ADIDAS

Camera Trainee

Somesuch

DoP: Spike Morris
1st AC: Raul Menendez
2nd AC: Klára Rychtarčiková