Jeremy Brown Production Sound Mixer

GRACE

Series II

2x120'

Tall Story Pictures
ITV

Prod: Kiaran Murray-Smith

INTELLIGENCE

Series II

6x30'

Expectation Entertainment
Sky One

Prod: Charlie Leech
Dir: Matt Lipsey

ANGELA BLACK

'White Christmas' Splinter Unit

Two Brothers Pictures
ITV

Prod: Natasha Romaniuk
Dir: Craig Viveiros

THE TROUBLE WITH MAGGIE COLE

6x45'

Genial Productions
ITV

Prod: Joanna Hanley
Dir: Ben Gregor

CURSED

2nd Unit

Netflix

Prod: Alex Boden
Dir: Jon East

ISLAND OF DREAMS

Single Comedy / Drama

Genial Productions
BBC Two

Prod: Sarah Fraser
Dir: Matt Lipsey

UNCLE

2nd Unit

Baby Cow
BBC Three

Prod: Ali MacPhail
Dir: Oliver Refson

KISS ME FIRST

Dailies

Kindle Entertainment
Channel 4
Netflix

Prod: Bradley Adams
Dir: Tom Green

OUR EX WIFE

Dailies

BBC Comedy
BBC Two

Prod: James Farrell
Dir: Ben Taylor

BRIEF ENCOUNTERS

2nd Unit

CPL Productions
ITV

Prod: Jo Willet
Dir: Jill Robertson

LITTLE BIG MEN

King Bert

Prod: Joanna Hanley
Dir: Matt Lipsey

FRIDAY NIGHT DINNER

Dailies

Big Talk Productions
Channel 4

Prod: Robert Popper
Dir: Martin Dennis

MIDSOMER MURDERS

2nd Unit

Bentley Productions
ITV

Prod: Phil Hunter
Dir: Nicholas Laughland

HOLBY CITY

Various Episodes

BBC Studios
BBC One

Prod: Ailsa Macaulay
Prod: Simon Meyers
Dir: Jamie Annett
Dir: John Howlett
Dir: James Larkin
Dir: Steve Brett
Dir: Rick Platt
Dir: Ian Jackson

BLACK MIRROR

Season II

2nd Uniit

House of Tomorrow
Channel 4

Exec: Annabel Jones
Prod: Prod: Barney Reisz
Dir: Carl Tibbetts

SUNTRAP

Dailies

Seven Islands Film
BBC One

Prod: Neil Webster
Dir: Ben Palmer

ME AND MRS JONES

Dailies

Hartswood
BBC One

Prod: Serena Cullen
Dir: Nick Hurran

GANGSTA GRANNY

Additional Photography

BBC Studios
Bert Productions

Prod: Jo Saragent
Dir: Matt Lipsey

CHICKENS

Dailies

Big Talk Productions
Sky One

Prod: John Rushton
Dir: Ben Palmer

HUNDERBY

Splinter Unit

Baby Cow
Sky Atlantic

Prod: John Rushton
Dir: Tony Dow

CHRONOS

Short Film

Friend

Prod: Harvey Ascott
Prod: Andrea Berentsen Ottmar
Prod: Luke Tierney
Dir: Andrè Chocron

KAMALI

Short Film

Ryot Films

Prod: Rosalind Croad
Dir: Sasha Rainbow

LINES IN THE SAND

Feature Doc

Noon Visual Creatives
Al Jazeera

Prod: Amer Abou-Daya
Dir: Richard Platt

TAWAI: A VOICE FROM THE FOREST

Feature Doc

Creativity Capital
Amazon

Prod: Adam Bohling
Prod: Giancarlo Canavesio
Dir: Mark Ellam
Dir: Bruce Parry

OLD BOYS

2nd Unit

Eest End Films
Film4
BFI

Prod: Toby MacDonald
Dir: Luke Morris

FRANCA: CHAOS & CREATIONS

Feature Doc

Disarming Films
Netflix

Prod: David Codikow
Dir: Francesco Carrozzini

I, SUPERBIKE 5: SPLIT SECOND

Feature Doc

The 400 Company

Prod: Christian Riou
Dir: Mark Sloper

FIRSTBORN

Horror

Little House Productions
Amazon

Prod: Uzma Hasan
Dir: Nirpal Bhogal

THE MASTERFUL HERMIT

Short Film

Dufour Films

Prod: Chris Openshaw
Dir: Reg Noyes

PLASTIC

2nd Unit

Gateway Films

Prod: Chris Howard
Dir: Julian Gilbey

STRAYS

Live Action Footage

Roto Film
New Edo

Prod: Amita Lochab
Dir: Barnaby Millar

NIGHT WOLF

Action / Horror

Feature Productions

Prod: Duncan Napier-Bell
Prod: Nicholas Napier- Bell
Dir: Jonathan Glendening

TAWAI - QUEST

Feature Doc

Quest Productions

Prod: Giancarlo Canavesio
Dir: Mark Ellam
Dir: Bruce Parry

PROJECT WILD THING

Documentary / Drama

Green Lions

Prod: Ashley Jones

INSIDE THE TOWER OF LONDON

Series III

Episodes 2, 3 & 4

Lion Television
Channel 5

Prod: Alec Lindsell
Dir: Marcus Sulley
Dir: Simon Smith

LOST GOLD OF WW2

Series I & II

8x60'

Ample Entertainment
History Channel

Prod: Justin Kelly
Dir: Edward Gorsuch

GOLD RUSH

Series VII - IX

20x45'

Raw TV
Discovery Channel

Prod: Edward Gorsuch
Dir: Tom Witworth

VICE

'Afghanistan After Us & La Haine'
'Enemies at the Gates & Global Jihad'

Vice Media
Showtime Networks

Prod: Jonah Kaplan
Dir: Meher Ahmad
Dir: Alex Braverman