Jeremy Brown Production Sound Mixer

UNCLE

2nd Unit

Baby Cow

Prod: Ali MacPhail
Dir: Oliver Refson

KISS ME FIRST

Dailies

NETFLIX
Channel 4

Prod: Bradley Adams
Dir: Tom Green

OUR EX WIFE

Dailies

BBC Comedy

Prod: James Farrell
Dir: Ben Taylor

BRIEF ENCOUNTERS

2nd Unit

CPL Productions

Prod: Jo Willet
Dir: Jill Robertson

LITTLE BIG MEN

King Bert

Prod: Joanna Hanley
Dir: Matt Lipsey

FRIDAY NIGHT DINNER

Dailies

Big Talk
Popper Pictures

Prod: Robert Popper
Dir: Martin Dennis

MIDSOMER MURDERS

2nd Unit

Bentley Productions

Prod: Phil Hunter
Dir: Nicholas Laughland

HOLBY CITY

Season 17, 2 Episodes

BBC Studios

Prod: Ailsa Macaulay
Dir: Steve Brett
Dir: Rick Platt

BLACK MIRROR

2nd Unit
Season 2, Episode 4

House of Tomorrow Drama
Channel 4

Prod: Barney Reisz
Prod: Annabel Jones
Dir: Carl Tibbetts

SUNTRAP

Dailies

Happy Tramp

Prod: Neil Webster
Dir: Ben Palmer

ME AND MRS JONES

Dailies

Hartswood

Prod: Serena Cullen
Dir: Nick Hurran

GANGSTA GRANNY

Additional Photography

BBC Studios
Bert Productions

Prod: Jo Saragent
Dir: Matt Lipsey

CHICKENS

Dailies

Big Talk
Sky Studios

Prod: John Rushton
Dir: Ben Palmer

HUNDERBY

Splinter Unit

Baby Cow
Sky Atlantic

Prod: John Rushton
Dir: Tony Dow

LINES IN THE SAND

Feature Documentary

Noon

Prod: Amer Abou-Daya
Dir: Richard Platt

TAWAI: A VOICE FROM THE FOREST

Feature Documentary

Quest Unlimited
Creativity Capital
Mangusta Productions

Prod: Adam Bohling
Prod: Giancarlo Canavesio
Dir: Mark Ellam
Dir: Bruce Parry

OLD BOYS

2nd Unit

Mormac Films
Channel 4

Prod: Toby MacDonald
Dir: Luke Morris

FRANCA: CHAOS & CREATIONS

Feature Documetary

Disarming Films

Prod: David Codikow
Dir: Francesco Carrozzini

I, SUPERBIKE 5: SPLIT SECOND

Feature Documentary

The 400 Company

Prod: Christian Riou
Dir: Mark Sloper

LEFT TO NIGHT

The Showroom

Prod: Louise Shelley
Dir: Wendelien Van Oldenborgh

FIRSTBORN

Little House Productions

Prod: Uzma Hasan
Dir: Nirpal Bhogal

THE MASTERFUL HERMIT

Dufour Films

Prod: Chris Openshaw
Dir: Reg Noyes

PLASTIC

2nd Unit

Gateway Films

Prod: Chris Howard
Dir: Julian Gilbey

STRAYS

Roto Film
New Edo

Prod: Amita Lochab
Dir: Barnaby Millar

NIGHT WOLF

Feature Productions

Prod: Duncan Napier-Bell
Prod: Nicholas Napier- Bell
Dir: Jonathan Glendening

TAWAI - QUEST

Feature Documentary

Quest Productions

Prod: Giancarlo Canavesio
Dir: Mark Ellam
Dir: Bruce Parry

PROJECT WILD THING

Green Lions
Channel 4

Prod: Ashley Jones

GOLD RUSH

Series VII

Raw TV
Discovery Channel

Prod: James Bates
Dir: Tim Dolby

GOLD RUSH: ALASKA

Series VI

Raw TV

Series Prod: Tim Dolby
Dir: Richard Jobson

VICE

Foreign Fighters

Vice Media

Prod: Jonah Kaplan
Dir: Meher Ahmad

VICE

Social Unrest

Vice Media

Prod: Jonah Kaplan
Dir: Alex Braverman