John Mooney Production Sound Mixer

BRAVE NEW WORLD

Episodes 3 & 4

Amblin Entertainment
NBC

Prod: Chloe Moss
Dir: Craig Zisk

DRACULA

3x90'

Hartswood Films
BBC One

Prod: Sue Vertue
Dir: Jonny Campbell
Dir: Damon Thomas
Dir: Paul McGuigan

DELICIOUS

Series III

4x45'

Bandit Television
Sky One

Prod: Rosalie Carew
Dir: Robin Shepperd
Dir: Amit Gupta

BREXIT

Single drama

Baffin Media
HBO
Channel 4

Prod: Lynn Horsford
Dir: Toby Haynes

CURFEW

8x60'

Tiger Aspect Productions
Sky Atlantic

Prod: Simon Maloney
Prod: Suzanne Reid
Dir: Colm McCarthy
Dir: Brian Kelly
Dir: Chris Smith

PATRICK MELROSE

5x60'
Nominee - RTS Awards, Best Sound

SunnyMarch
Showtime
Sky Atlantic

Prod: Stephen Smallwood
Dir: Edward Berger

TRAUMA

3x45'

Tall Story Pictures
Channel 4

Prod: Catherine Oldfield
Dir: Marc Evans

THE CHILD IN TIME

Single drama

BBC Studios

Prod: Grainne Marmion
Dir: Julian Farino

STRIKE - THE SILKWORM

Episodes 4 & 5

Bronte Film & Television
BBC One

Prod: Jackie Larkin
Dir: Kieron Hawkes

SHERLOCK

Series IV

Nominee - BAFTA, Best Sound Fiction
Nominee - Emmy, Sound Mixing for a TV Movie
Nominee - Cinema Audio Society, Sound Mixing

Hartswood Films
BBC One

Prod: Sue Vertue
Dir: Rachel Talalay
Dir: Nick Hurran
Dir: Ben Caron

THIRTEEN

5x60'

BBC Studios

Prod: Hugh Warren
Dir: Vanessa Caswill
Dir: China Moo-Young

FRONTIER

Series I

Episode 1

Take the Shoot Productions
NETFLIX

Prod: John Vatcher
Dir: Brad Peyton
Dir: John Vatcher

SHERLOCK

The Abominable Bride

Nominee - BAFTA, Best Sound Fiction
Nominee - Emmy, Sound Mixing for a TV Movie
Nominee - Cinema Audio Society, Sound Mixing

Hartswood Films
BBC One

Prod: Sue Vertue
Dir: Douglas Mackinnon

JEKYLL & HYDE

ITV Studios

Prod: Foz Allan
Prod: Louise Sutton
Dir: Stewart Svaasand
Dir: Colin Teague
Dir: Joss Agnew
Dir: Robert Quinn

SHERLOCK

Series III

Winner - BAFTA, Best Sound Fiction
Winner - Association of Motion Picture, Excellence in Sound
Nominee - Emmy, Sound Mixing for a TV Movie

Hartswood Films
BBC One

Prod: Sue Vertue
Prod: Susie Liggat
Prod: Elaine Cameron
Dir: Nick Hurran
Dir: Colm McCarthy
Dir: Jeremy Lovering

DA VINCI'S DEMONS

Series III

BBC Studios
Starz

Prod: Joshua Throne
Dir: Peter Hoar
Dir: Alex Pillai
Dir: Colin Teague
Dir: Mark Everest

THE HOUR

Nominated - BAFTA, Sound Fiction

Kudos Film & Television

Prod: Ruth Kenley-Letts
Dir: Jamie Payne
Dir: Catherine Morshead
Dir: Sandra Goldbacher

SHERLOCK

Series II

Winner - BAFTA, Sound Fiction
Nominee - Emmy, Sound Mixing for a TV Movie
Nominee - Cinema Audio Society, Sound Mixing

Hartswood Films

Prod: Sue Vertue
Prod: Elaine Cameron
Dir: Paul McGuigan
Dir: Toby Haynes

GLUE

Eleven Film

Prod: Joel Wilson
Dir: Oliver Blackburn
Dir: Daniel Nettheim

MY MAD FAT DIARY

Series I

Tiger Aspect Productions

Prod: Matthew Bouch
Dir: Benjamin Caron
Dir: Tim Kirkby

BEING HUMAN

Season III

Touchpaper Television

Prod: Philip Trethowan
Dir: Colin Teague

BEING HUMAN

Season II

Touchpaper Television

Prod: Matthew Bouch
Dir: Kenneth Glenaan
Dir: Charles Martin
Dir: Colin Teague

BEING HUMAN

Season I

Touchpaper Television

Prod: Matthew Bouch
Dir: Toby Haynes
Dir: Colin Teague
Dir: Alex Pillai

BEAR BEHAVING BADLY

Darrall Macqueen

Prod: Maddy Darrall
Prod: Billy Macqueen
Prod: Tanya Motie
Dir: Dez McCarthy
Dir: Sasha Ransome
Dir: Jeremy Wooding

FIONA'S STORY

BBC Scotland

Prod: David Boulter
Dir: Adrian Shergold

THE INSPECTOR LYNLEY MYSTERIES

Season V

BBC Studios

Prod: Sharon Hughff
Prod: Richard Stokes
Dir: Brian Kelly
Dir: Robert Bierman
Dir: Jonathan Fox Bassett
Dir: Simon Massey

THE INSPECTOR LYNLEY MYSTERIES

Season VI

BBC Studios

Prod: David Boulter
Dir: Graham Theakston
Dir: Robert Bierman

IRONBARK

Main Unit

42 Management & Production

Prod: Ben Pugh
Prod: Rory Aitken
Prod: Adam Ackland
Dir: Dominic Cooke

GUARDIANS OF THE GALAXY

2nd Unit

Marvel Studios

Prod: Kevin Feige
Dir: James Gunn

THOR: THE DARK WORLD

2nd Unit

Marvel Studios

Prod: Kevin Feige
Dir: Alan Taylor

PRIVATE PEACEFUL

Main Unit

Fluidity Films

Prod: Guy de Beaujeu
Prod: Simon Reade
Dir: Pat O'Connor

LOST CHRISTMAS

Main Unit

Impact Film & Television

Prod: Elliot Jenkins
Dir: John Hay

CAPTAIN AMERICA: THE FIRST AVENGER

2nd Unit

Paramount Pictures

Prod: Kevin Feige
Dir: Joe Johnston

ROBIN HOOD

Main Unit

Universal Pictures

Prod: Russell Crowe
Prod: Brian Grazer
Prod: Ridley Scott
Dir: Ridley Scott

THE WOLFMAN

2nd Unit

Universal Pictures

Prod: Sean Daniel
Prod: Benicio Del Toro
Prod: Rick Yorn
Dir: Joe Johnston

THE GOLDEN COMPASS

2nd Unit

New Line Cinema

Prod: Bill Carraro
Prod: Deborah Forte

THE PHANTOM OF THE OPERA

2nd Unit

Warner Bros Pictures

Prod: Andrew Lloyd Webber
Dir: Joel Schumacher