Mark Elliott Editor

HAPPY VALLEY

Series II
Episodes 3 & 4

Winner - BAFTA, Drama
Winner - RTS, Drama Series

Red Production Company
BBC One

Prod: Juliet Charlesworth
Prod: Sally Wainwright
Prod: Nicola Shindler
Dir: Neasa Hardiman

THE DAY WE SANG

Musical / single drama

Endor Productions
BBC Two

Prod: Paul Frift
Prod: Hilary Bevan Jones
Dir: Victoria Wood

CUCUMBER

Episodes 1, 2 & 3

Red Production Company
Channel 4

Prod: Matt Strevens
Prod: Russell T Davies
Prod: Nicola Shindler
Prod: Julie Gardner
Dir: David Evans

LEAVING

3x60'

Red Production Company
ITV Studios

Prod: Juliet Charlesworth
Prod: Nicola Shindler
Prod: Tony Marchant
Prod: Sally Haynes
Prod: Laura Mackie
Dir: Gaby Dellal

LOVE LIFE

3x60'

Red Production Company
ITV

Prod: Yvonne Francas
Prod: Nicola Shindler
Prod: Bill Gallagher
Prod: Sally Haynes
Prod: Laura Mackie
Dir: Dominic LeClerc

SCOTT & BAILEY

Series I
Episodes 1 & 2

Nominated - BAFTA, Drama Series
Nominated - RTS, Drama Series

Red Production Company
ITV

Prod: Sally Wainwright
Prod: Yvonne Francas
Prod: Nicola Shindler
Dir: Sarah Pia Anderson

UNFORGIVEN

3x60'
Winner - RTS, Drama Series
Nominated - RTS Award - Editing
Nominated - BAFTA - Drama Series

Red Production Company
ITV

Prod: Sally Wainwright
Prod: Karen Lewis
Prod: Nicola Shindler
Prod: Sally Haynes
Prod: Laura Mackie
Dir: David Evans

FUNLAND

Episodes 8, 9, 10 & 11

Nominated - RTS, Editing
Nominated - BAFTA, Drama Series

BBC Studios

Prod: Sanna Wholenburg
Prod: Kenton Allen
Dir: Brian Kirk
Dir: Dearblha Walsh

SORTED

Episodes 1, 2, 5 & 6

BBC Studios

Prod: Steve Lightfoot
Prod: Sally Haynes
Prod: Laura Mackie
Dir: Ialn B MacDonald

CLOCKING OFF

2x60'

Nominated - BAFTA, Editing
Winner - BAFTA, Drama Series

Red Production Company
BBC One

Prod: Nicola Shindler
Prod: Juliet Charlesworth
Prod: Gareth Neame
Prod: Paul Abbott
Dir: Omar Madha

POWDER

Red Union Films
Soda Pictures

Prod: Kevin Sampson
Prod: David A Hughes
Prod: Simon J Moran
Dir: Mark Elliott

AWAYDAYS

Red Union Films
Optimum

Prod: Kevin Sampson
Prod: David A Hughes
Prod: Howard Klein
Dir: Pat Holden

THE SELFLESS SIKH

Winner - RTS, Documentary

BBC Studios

Prod: Anna Cox
Prod: Tommy Nagra
Dir: Sharron Ward

AMBULANCE

Series IV

Winner - RTS, Factual Series

Dragonfly
BBC One

Prod: Kirsty Cunningham
Prod: Zoe Callan
Prod: Simon Ford
Dir: Nick Mattingly

RESTORATIVE JUSTICE

'Meeting the Bogeyman'

Prison Radio Association
BBC Radio One - Stories

Prod: Emily Davis
Prod: Jo Meek
Prod: Sam Bailey
Dir: Emily Davis
Dir: Mark Elliott

INDIAN HILL RAILWAYS

Kalka- Shimla Railway

Winner - RTS, Factual Series
Nominated - Broadcast, Documentary Series

BBC Studios

Prod: Nick Mattingly
Prod: Gerry Troyna
Prod: Grant McKee
Dir: Nick Mattingly

FAIRYTALE OF NEW YORK

The Pogues' Christmas Anthem

Nominated - BAFTA, Non-Fiction Programme

BBC Studios

Prod: Emma Worthington
Dir: Nick Mattingly

SECRETS OF THE DARK AGES

2x60'

Nominated - BAFTA, New Director, Factual

Granada Television
Channel 4

Prod: David Wason
Prod: Liz McLeod
Prod: Charles Furneaux
Dir: Mark Elliott

AN EARTHLING@50

David Bowie Documentary

Winner - RTS, Non-Fiction Programme

Big Eye Film & Television
ITV

Prod: Andrea Wonfor
Prod: Andy Dodd
Dir: Steve Lock

THE AMELIA GETHING COMPLEX

Series I
10x18'

BBC Studios
BBC Two

Prod: Graham Davies
Prod: Sid Cole
Dir: Scott Peters

JOHNNY & INEL SHOW

Series I & II
26x30'

Princess Productions
CBBC

Prod: Rebecca Papworth
Prod: Sally Martin
Dir: David Sant
Dir: Simon Gibney