WHAT TO WATCH!!

By January 17, 2020 Uncategorized

Saturday 18th January

Aladdin 8.00PM on Sky Premiere, Sky 301, Virgin 401, BT 501
Victoria Keeling (VFX Producer)
Jon Brown (VFX Production Manager)
Josie Henwood (VFX Production Manager)
One of Us (VFX)

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3.35PM on Sky Megahits, Sky 303, Virgin 403, BT 503
Stephen Woolfenden (2nd Unit Director)
Michael Brewster (2nd Unit DoP)
Gavin Round (3D Conversion Production Supervisor)
Francesca Crowder (Hairdresser)

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald at 5.45 pm on Sky Megahits, Sky 303, Virgin 403 and BT 503
Stephen Woolfenden (Director, 2nd Unit)
Vince McGahon ACO, Associate BSC (Camera Operator, Steadicam Operator)

Sunday 19th January 

Call the Midwife 8.00PM on BBC1 
Alex Kalmakrian (Editor, Eps 3 & 4)
David Mackie (DOP, Eps 3 & 4)

The Trial of Christine Keeler 9.00PM on BBC1 
Ben Greenacre (Line Producer)
Lisa Kelsey (Production Manager)
Susannah Binding (Script Supervisor)

Vera 8.10PM on ITV 
Marlene Lawlor (Costume Designer)

The Gunman 11.00PM on Channel 4 
Ben Greenacre (Production Manager)
Chris Ashworth (Sound Mixer)
James Harris (Boom Operator)

Monday 20th January 

Cold Feet 9.00PM on ITV
Darren Finch (Costume Designer)

Wednesday 22nd January

Good Omens 9.00PM on BBC2 
Ed Clark (Steadicam Operator)
Matthew Hanson (Scheduling)
Vincent McGahon (Steadicam Operator)

White House Farm 9.00PM on ITV 
Victoria Goodall (Line Producer)
Lisa Kelsey (Production Manager)
Ben Yeates (Supervising Editor)
Tudor George (Costume Designer)

Avenue 5 10.00PM on Sky 1, Sky 106, Virgin HD 110, Virgin 109 (NEW SERIES)
Simon Frame (VFX Supervising Producer)
Fay Hancocks (VFX Production Manager)
Barney Curnow (VFX Technical Supervisor)

Thursday 23rd January 

Death in Paradise 9.00PM on BBC1 
Ella Kelly (Producer)
Ian Barber (Director) Episodes 1 & 2
Richard Signy (Director) Episodes 5 & 6
Dominic Clemence (Director of Photography) Episodes 1 & 2
Alex Kalmakrian (Editor) Episodes 3 & 4

Friday 24th January 

Lady Macbeth 11.45PM on BBC2 
Sian Wilson (Hair & Make-Up Designer)
Steve Peckover (Sound Recordist)

Deadwater Fell 9.00PM on C4 
Caroline Levy (Producer)
Chris Maxwell (Focus Puller)

Grantchester, 9:00PM on ITV 
Paul Schwartz (Sound Mixer)
Tom Chapman (Assembly Editor)

Cobra 9.00PM on Sky1 
David Meanti (Producer)
Ben Drury (Editor, Eps 4 & 6)
Mark Trend (Editor, Ep 5)
Chris Bullock (Sound trainee – Dailies)

Ready Player One 5.30PM on Sky Megahits, Sky 303, Virgin 403, BT 503 
Vincent McGahon, (B Camera / Steadicam Operator)
Spob O’Brien (Hair Stylist)

New on Online Platforms!!

Swallows and Amazons on BBC iPlayer 
David Thrasher (Editor)
Mark Southworth (Stunt Coordinator)

Ghost Stories on Netflix 
Dylan Voigt (Production Sound Mixer)
Mark Bull (Camera Assistant)

Florence Foster Jenkins on BBC iPlayer 
Spob O’Brien (Hair & Make-up Artist)

The Duchess on BBC iPlayer 
Becky Roberts (In house VFX Producer)
Spob O’Brien (Hair & Make-Up Dailies)